تحول دیجیتال بازار سرمایه

دسته بندی اخبار

نقی بیابانی مدیر فناوری اطلاعات شرکت تامین سرمایه امید مطرح کرد:

آینده همه صنایع دیجیتالی است و این آینده از آن چیزی که فکر می‌کنیم به ما نزدیکتر است. در این روزها فارغ از اینکه در چه صنعت یا بخشی فعالیت می‌کنیم، فناوری‌های دیجیتال در حال درنوردیدن مرزهای کسب و کار ما هستند و در این شرایط دو راه بیشتر نداریم: تحول دیجیتال یا نابودی.

واژه تحول در نقطه مقابل واژه بهبود در یک جمله به معنی ذوب شدن یخ اندیشه‌ها و باورهای کهنه، شکل‌دهی به ارزش‌ها و رفتارهای سازنده جدید و تلاش برای تثبیت آنهاست. واژه «دیجیتال» یک مفهوم کسب و کاری است و پارادایم جدیدی در مقابل پارادایم فیزیکی (آفلاین) و پارادایم الکترونیکی (آنلاین) با منطق 724 در شیوه ارائه خدمات کسب و کارهاست و ترکیبی خوشایند از این دو با ایجاد احساس بهتر برای انسان است. ترکیب این دو مفهوم یعنی تغییری شگرف در تفکر و عمکرد با محوریت فناوری‌های تحول‌آفرین است. اینترنت اشیا، رایانش ابری، اپلیکیشن‌های موبایل، رسانه‌های اجتماعی، واقعیت مجازی و افزوده، تحلیل داده، هوش مصنوعی و بلاکچین از مهمترین این فناوری‌ها هستند.

موفقیت کسب و کارها در تحول دیجیتال در گرو توجه به چهار بلوک سازنده اصلی و دو دسته قابلیت دیجیتال است. بلوک‌های سازنده حوزه‌های از سازمان است که باید با اهرم کردن قابلیت‌های دیجیتال تغییرات شگرف در آنها ایجاد شود. این بلوک‌های سازنده عبارتند از مدل‌های کسب‌وکار دیجیتال که در آن منطق ارزش‌آفرینی سازمان بازآفرینی می‌شود، تجربه دیجیتال مشتریان که نحوه تعامل با مشتریان را به صورت بنیادین تغییر می‌دهد، فرایندهای دیجیتال که دلالت بر تحول فرایندها دارد و محیط کار دیجیتال که کارکنانی ساخته و پرداخته برای تحول‌آفرینی در اختیار ما قرار می‌دهد. همراه با این دو بلوک سازنده نیاز به پرورش دو دسته قابلیت کلیدی همانند دو بال پرواز در سفر دیجیتال سازمان خود داریم: قابلیت‌های فناورانه و قابلیت‌های رهبری.

در بازار سرمایه و در یک محدوده کوچکتر در یک نهاد بازار سرمایه مثلاً یک شرکت تأمین سرمایه می‌توان نقشه راهی برای دستیابی به تحول دیجیتال را به این شکل ترسیم کرد: تبیین مسئله و انجام مطالعات تطبیقی، تشکیل کمیته تحول دیجیتال، تصمیم‌گیری در خصوص حوزه‌های فعالیت شرکت و به‌کارگیری فناوری‌های دیجیتال در هر حوزه مثلاً استفاده از مدل کسب و کار پلتفرمی تأمین مالی جمعی در جهت تحول مدل کسب و کار، به کارگیری تحلیل داده و فرایندهای داده‌محور با هدف تحول دیجیتال فرایندهای مالی و سرمایه‌گذاری، استفاده از فناوری هوش مصنوعی در پروسه جذب و استخدام و تحول تجربه کارکنان برای ایجاد محیط کار دیجیتال، بازطراحی سامانه‌های معاملاتی برای سرمایه‌گذاری مطابق با نقشه سفر مشتریان و طراحی و به‌کارگیری فناوری‌های تحول آفرین از جمله اپلیکیشن‌های موبایل و وب با هدف تحول تجربه کارکنان و سرانجام شناسایی و ارزیابی افراد، تیم‌ها یا شرکت‌های فعال در هر یک از حوزه‌های تخصصی مرتبط با این فناوری‌ها جهت دریافت خدمات برای پیاده‌سازی این ابتکار عمل‌ها. تحول دیجیتال بازار سرمایه و به‌کارگیری فناوری‌های دیجیتال با محوریت فناوری هوش مصنوعی به عنوان یاری‌گر و نه رقیب انسان در عرصه فعالیت‌های مالی و سرمایه‌گذاری نویدبخش فراهم شدن تجربیات شیرین و جذاب برای کارکنان، سرمایه‌گذاران و کلیه فعالان بازار سرمایه خواهد بود.

 

برچسب ها :

نظرات کاربران