برندگان و بازندگان بازار سهام جهانی در سال 2023

دسته بندی اخبار بورس

بازار سهام ایالات متحده در سال 2023 با وجود افزایش نرخ بهره، شاهد بازدهی شگفت انگیزی بود. در سال 2023،  S&P 500 با رونق سهام شرکت‌های هوش مصنوعی و فناوری‌های بزرگ بیش از 24 درصد رشد کرد و بازدهی را در سراسر شاخص افزایش داد. به طور کلی، بازار سهام ضررهای ناشی از سقوط سال 2022 را جبران کرد و اکنون در نزدیکی بالاترین سطح تاریخ قرار دارد.

برندگان و بازندگان بازار سهام جهانی در سال 2023

برندگان 2023

در بحبوحه مخارج مصرف کننده و رشد اقتصادی ثابت چندین بخش در وضعیت سبز قرار داشتند که در زیر، به برخی از قویترین بازیگران  بازار  نگاه خواهیم کرد:

فن آوری

در یک سال موفقیت آمیز، پتانسیل هوش مصنوعی باعث شد بخش فناوری به بازده 56 درصدی برسد.

شاخص تراشه ساز Nvidia با افزایش تقاضا برای تراشه های هوش مصنوعی 239 درصد افزایش یافت. اپل و مایکروسافت هر کدام پس از افت شدید در سال 2022، افزایش های خوبی داشتند و به طور کلی، سهام‌ شرکت‌های بزرگ فناوری عهده دار سهم بزرگی از سود S&P 500 بودند.

در واقع، «هفت باشکوه» – متشکل از انویدیا، اپل، مایکروسافت، آلفابت، آمازون، تسلا و متا – حدود 75 درصد از بازدهی بازار را به ارمغان آورد و در حدود 30 درصد از ارزش کل آن را پوشش داده اند.

2023 Return Sector Company
239%+ Information Technology Nvidia
48%+ Information Technology Apple
57%+ Information Technology Microsoft
59%+ Communication Services Alphabet
81%+ Consumer Discretionary Amazon
102%+ Consumer Discretionary Tesla
194%+ Communication Services Meta

خدمات ارتباطی

به عنوان دومین بخش برتر، خدمات ارتباطی در سال 2023 در حدود 54 درصد افزایش یافت. از شرکت های رسانه و اینترنت گرفته تا ارائه دهندگان خدمات مخابراتی و پهنای باند، این بخش طیف متنوعی از شرکت ها را پوشش می دهد – بسیاری از آنها ممکن است از هوش مصنوعی مولد بهره مند شوند.

در این بین، متا با بهبود درآمد تبلیغاتی در اپلیکیشن‌ها، با افزایش 194 درصدی بهترین عملکرد را داشت. در همان زمان، نتفلیکس (+65%)، آلفابت (+59%)، و ناشر بازی‌های ویدیویی Take-Two Interactive (+55%) رشد داشتند.

مصرف کننده

بخش مصرف کننده S&P 500 در یکی از بهترین سال های ثبت شده، شاهد بازدهی بیش از 41 درصد بود. آمازون، هوم دیپو و تسلا در این بخش قرار می گیرند و هر کدام حداقل بازدهی دو رقمی را با خرده فروشی تجربه کردند.

اپراتور خطوط کروز رویال کارائیب با بیش از 162 درصد بازدهی در سال، یکی از شرکت‌های پیشرو بود. تقاضای رکورد سفر باعث عملکرد قوی در رویال کارائیب و کارناوال شد.

بازنده های 2023

در اینجا برخی از ضعیف ترین بازیگران سال 2023 آورده شده است:

خدمات رفاهی

با بازدهی 10 درصدی، شرکت‌های آب و برق بیشترین کاهش را داشتند زیرا نرخ‌های بهره بالا، بر هزینه‌های استقراض در بخش سرمایه‌بر تأثیر می‌گذاشت. به این ترتیب، برای اولین بار در بیش از یک دهه اخیر سرمایه گذارانی که به دنبال درآمد بودند از این بخش دور شدند.

خبر خوب برای شرکت‌های آب و برق این است که طبق پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول، پیش‌بینی می‌شود که نرخ بهره طی سال‌های آینده کاهش یابد.

انرژی

قیمت نفت در سال 2023 حدود 10 درصد کاهش یافت و این بخش نیز در وضعیت قرمز قرار گرفت. علیرغم کاهش تولید اوپک پلاس با هدف افزایش قیمت ها، معیارهای کلیدی، 20 درصد نسبت به اوج سالانه خود کاهش یافتند.

بزرگ‌ترین تولیدکنندگان انرژی جهان، شیل آمریکا، ۲۲ درصد و شورون ۱۴ درصد افت داشته اند.

فشار مصرف کننده

در حالی که محصولات اصلی مصرف کننده در سال 2022 عملکرد بهتری داشتند، سرمایه گذاران در 2023 دیدگاه متفاوتی نسبت به این بخش داشتند که این منجر به کاهش بازده شد.

شرکت‌های معروف مربوط به بخش مصرف کننده که اقلام روزمره تولید می‌کنند همانند کوکاکولا، پروکتر اند گمبل و والمارت هستند. البته در این بخش، غذاهای بسته بندی شده با بیشتری کاهش مواجه شدند، زیرا مصرف کنندگان به گزینه های مقرون به صرفه تر توجه بیشتری داشتند.

پیش بینی برای سال 2024 چیست؟

نظرات و پیش‌بینی های مختلفی وجود دارد که آیا بازار سهام ایالات متحده با قدرت به رشد ادامه خواهد داد یا خیر؟

در حال حاضر سیگنال‌های اقتصادی ثابت به نظر می‌رسند و ممکن است مدتی طول بکشد تا نرخ بهره به 2 درصد کاهش یابد و در صورت شدت گرفتن تنش‌های ژئوپلیتیکی، ممکن است یک انفجار مجدد تورم دوباره صورت پذیرد.

 

برچسب ها :

نظرات کاربران