معرفی سبدگردانی

سبدگردانی اختصاصی

شرکت‌های مدیریت دارایی واسطه‌هایی هستند که تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار اقدام به ارائه خدمت سبدگردانی می‌کنند ، سبدگردانی اختصاصی به این معناست که برای هر فردی متناسب با شخصیت مالی وی سرمایه‌گذاری انجام می‌شود.

انعقاد قرارداد

سبدگردانی اختصاصی معمولاً با انعقاد قرارداد رسمی یک ساله با سرمایه‌گذار آغاز می‌شود و شرکت‌های مدیریت دارایی با ایجاد سبد متنوعی از سهام، اوراق با درآمد ثابت، طلا و… تلاش دارند بیشترین منافع را برای سرمایه‌گذاران کسب کنند.

کارمزد

هزینه‌های سرمایه‌گذاری برای مدیریت دارایی به دو کارمزد ثابت (کارمزد مدیر) و متغیر (کارمزد عملکرد) تقسیم‌بندی می‌شود. کارمزد ثابت معمولا درصد پایینی است که بخشی از آن برای پوشاندن هزینه‌های صورت گرفته از طرف سبد اختصاصی سرمایه‌گذار دریافت می‌شود و کارمزد متغیر بستگی به عملکرد سبدگردان در طول مدت قرارداد تغییر می‌کند.

نحوه مدیریت دارایی

گزینش سهام در سبدهای اختصاصی بر پایه تحلیل شرایط اقتصاد کلان و تحلیل بنیادی صنایع و شرکت‌های پرپتانسیل استوار است. تحلیل تکنیکال صرفاً به عنوان ابزاری کمکی برای بهینه کردن زمان ورود و خروج به سهام بنیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین به منظور بهره‌ برداری از فرصت‌های بازار در کوتاه‌ مدت  ممکن است بخش اندکی از سبد سهام، متناسب با فضای عمومی بازار در صنایع و شرکت‌های پیشرو و مورد اقبال فعالان بازار چیدمان شود.