سوالات متداول

مشاورین ما در روزهای شنبه تا سه شنبه از ساعت 07:30 لغایت 16:00 و روزهای چهارشنبه از ساعت 07:30 لغایت 15:00 آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.

برای ارتباط با همکاران واحد خدمات مشاوره مالی شرکت با چه شماره و داخلی تماس گرفته شود؟

شماره 54906 داخلی 301

چه درخواست هایی صرفا از طریقه مشاوران عرضه، قابل ارائه به سازمان بورس و اوراق بهادار خواهد بود؟

براساس مصوبه مورخ87/12/3 هیأت مدیره سازمان و بورس اوراق بهادار درخواست­ های زیر صرفاً از طریق مشاوران عرضه (موضوع ضوابط استفاده از خدمات مشاران عرضه اوراق بهادار مصوب هیئت مدیره سازمان در تاریخ( 87/4/15  قابل ارائه به سازمان بورس و اوراق بهادار خواهد بود:

الف )  انتشار سهام در زمان تبدیل شرکت­ های سهامی خاص به سهامی عام.

ب ( انتشار سهام  به قیمت اسمی در زمان افزایش سرمایه شرکت­های سهامی عام پذیرفته شده در بورس که آخرین سرمـایه ثبت شده آنها مساوی یا بیش از 50 میلیارد ریال و مسـاوی یا کمتر از 150 میلیارد ریـال می باشد.

ج ( انتشار سهام به قیمت اسمی در زمان افزایش سرمایه شرکت­های سهامی عام ثبت شده نزد سازمان، باستثنای شرکت­های پذیرفته شده در بورس، که آخـرین سرمایه آنها مساوی یا بیش از 100 میلیارد ریال می باشد.

د ) افزایش سرمایه  شرکت­های سهامی عام ثبت شده نزد سازمان با قیمتی بیشتر از قیمت اسمی سهام.

ه ) افزایش سرمایه شرکت ­های سهامی عام ثبت شده نزد سازمان با سلب حق تقدم و عرضه عمومی سهام جدید.

و ) انتشار آن دسته از اوراق مشارکتی که نیاز به مجوز سازمان دارد.

ز ) انتشار هرگونه اوراق بهاداری به غیر از سهام و اوراق مشارکت که نیاز به مجوز سازمان دارد.

برای ارتباط با همکاران صندوق های سرمایه گذاری شرکت با چه شماره و داخلی تماس گرفته شود؟

54906 داخلی 1

صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟

امروزه بسیاری از افراد به دلایل مختلفی مثل کمبود وقت، نداشتن اطلاعات کافی درباره فرصت‌های سرمایه‌گذاری موجود، مشغله کاری و… معمولا گزینه‌ای که برای پس‌انداز  پول خود انتخاب می کنند بانک است. در نتیجه فرصت کسب بازده‌های بیشتر را ازدست می‌دهند.­ یکی از ابزارهایی که این فرصت را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد، صندوق سرمایه‌گذاری است. صندوق سرمایه گذاری یکی از فرصت‌های مطلوب سرمایه‌گذاری در گزینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری مثل بازار سرمایه است، خصوصا برای افرادی که قصد سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس و بازار سرمایه را دارند و خودشان وقت و یا اطلاعات کافی را برای انجام این کار ندارند. با این کار فرد سرمایه‌گذار امکان دستیابی به بازدهی‌هایی بالاتر از سود بانکی را به دست خواهد آورد. به طورخلاصه یک صندوق سرمایه‌گذاری مجموعه‌ای از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار است. در واقع شما می‌توانید آن را به صورت شرکتی در نظر بگیرید که درآن افراد مختلف پولهای خودرا روی هم می‌گذارند که مدیران سرمایه­گذاری به صورت حرفه‌ای نسبت به تشکیل پرتفوی سرمایه‌گذاری با بیشترین بازدهی و کمترین ریسک اقدام می‌نمایند.

انواع صندوق­های سرمایه­ گذاری تحت مدیریت شرکت تامین سرمایه امید کدامند؟

صندوق­های سرمایه­ گذاری تحت مدیریت شرکت تامین سرمایه امید عبارتند از:

1-صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

2-صندوق سرمایه‌‌گذاری قابل معامله

الف: صندوق کالایی    ب:صندوق سهام

3-صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی

نحوه ورود به سامانه صندوق‌های سرمایه‌گذاری چگونه است؟

1-در صورتیکه عضو هیچ یک از صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت مدیریت شرکت تامین سرمایه امید نبوده‌اید، می‌توانید با مراجعه به آدرس www.omidibfunds.ir   و انتخاب گزینه صندوق سرمایه‌گذاری مورد نظر نسبت به ثبت نام در سامانه صندوق‌ها و تکمیل اطلاعات ستاره‌دار اقدام نموده و سپس با دریافت نام­کاربری و رمز­عبور، در سامانه درخواست خود را ثبت نمایند.

2-سرمایه­گذار قدیمی: با وارد کردن کدملی در سامانه و دریافت رمز­عبور از طریق پیامک به شماره تلفن همراه ثبت شده در سامانه صندوق، کاربر می‌تواند وارد سامانه صندوق شده و درخواست خود را ثبت نماید.

مدت زمان لازم برای تایید صدور و ابطال واحدهای سرمایه­ گذاری صندوق­ها

1-صندوق سرمایه­گذاری گنجینه امید ایرانیان: دومین روزکاری پس از ثبت درخواست در سامانه

2-صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF:

سرمایه­ گذار باید دارای کد معاملاتی باشد.

الف:صندوق سرمایه‌گذاری  بذر امید آفرین: در ساعت معاملات بازار( 9 الی 30/12) مانند سهام،  مطابق NAV  صدور و ابطال مندرج در سامانه معاملاتی می‌توان اقدام به خرید و فروش واحدهای سرمایه‌گذاری نمود.

ب: صندوق سرمایه‌گذاری پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان: در ساعت معاملات ( 13 الی30/15 ) معاملات در لحظه مطابق قیمت تابلو و NAV صدور و ابطال، می‌توان اقدام به خرید و فروش واحدهای سرمایه‌گذاری نمود.

نحوه اصلاح اطلاعات سرمایه­ گذاران در سامانه صندوق‌های سرمایه ­گذاری به چه صورت است؟

تماس با کارشناسان صندوق­ها (اطلاعات تماس موجود درتارنما) برای اصلاح اطلاعات و یا مراجعه به یکی از شعب بانک سپه.

حداکثر و حداقل میزان سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری :

در صندوق سرمایه­ گذاری با درآمد ثابت­(گنجینه امید ایرانیان):حداقل تعداد واحد سرمایه­ گذاری 10 واحد است.

صندوق‌های سرمایه­ گذاری ETF :حداقل تعداد واحد سرمایه­ گذاری 1 واحد است.

کسب سود از این صندوق­ها چگونه است؟

1-صندوق با درآمد ثابت گنجینه امید ایرانیان :تقسیم سود ماهانه است و در روز پانزدهم محاسبه و پرداخت آن در روز شانزدهم هرماه انجام می‌گردد.

2-ETF :سود حاصل مابه­ التفاوت  قیمت خرید و فروش (بعبارتی NAV صدور و ابطال) است.

زمان ثبت درخواست صدور و ابطال در صندوق­ها چگونه است؟

1-صندوق سرمایه‌گذاری  گنجینه امید ایرانیان: شنبه تا چهارشنبه 8 صبح الی 16

2-صندوق سرمایه‌گذاری بذر امید آفرین: شنبه تا چهارشنبه 9 صبح الی 30/12

3- صندوق سرمایه‌گذاری پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان: شنبه تا چهارشنبه 13الی30/15

نحوه بازپرداخت ابطال در صندوق­ ها چگونه است؟

1-صندوق سرمایه­ گذاری گنجینه امید ایرانیان: دومین روز کاری پس از ثبت درخواست ابطال

2-صندوق سرمایه­ گذاری بذر امید آفرین: همانند معاملات آنلاین سهام،پس از ثبت درخواست ابطال یا فروش وجه در حساب آنلاین لحاظ می ­گردد.

3- صندوق سرمایه­ گذاری پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان: همانند معاملات آنلاین سهام،پس از ثبت درخواست ابطال یا فروش وجه در حساب آنلاین لحاظ می‌گردد.

کارمزد صدور و ابطال صندوق ها چقدر است؟

1-صندوق گنجینه امید ایرانیان: به ازای هر بار ثبت درخواست صدور یا ابطال کارمزد معادل 20.000 ریال است.

2-صندوق بذر امید آفرین: کارمزد مصوب سازمان بورس و اوراق بهادار در معاملات آنلاین صندوق ­های سرمایه­ گذاری قابل معامله سهام می ­باشد.

3- صندوق پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان: کارمزد مصوب سازمان بورس و اوراق بهادار در معاملات آنلاین صندوق­ های سرمایه ­گذاری کالایی می­ باشد.

محدودیت درسقف ابطال واحدهای صندوق چه مقدار است؟

الف: صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت: حداقل مانده واحدهای سرمایه‌گذاری در صندوق­های با درآمد ثابت حداقل 10 واحد است.

ب:صندوق ­های سرمایه ­گذاری قابل معامله: محدودیت برای این صندوق­ ها وجود ندارد.

منظور از NAV صدور و ابطال چیست؟

منظور از NAV ابطال، قیمت فروش هر واحد صندوق است که بر پایه خالص ارزش دارایی­ های ابطال و با فرض کسر هزینه­ های مربوط به معاملات از بهای فروش دارایی­ های سبد تعیین می‌گردد و مبنای خالص پرداخت به شخص قرار می ­گیرد، به عبارتی وقتی سرمایه ­گذار، واحدهای صندوق را ابطال می ­کند، فرض بر این است که دارایی ­های صندوق فروش رفته و هزینه معاملات آن پرداخت شده و سپس وجه نقد به سرمایه ­گذار عودت داده می شود. منظور از NAV صدور، قیمت خرید هر واحد صندوق است که بر مبنای خالص ارزش دارایی­ های صدور تعیین می ­شود و همواره اندکی بیش از خالص ارزش روز دارایی ­های صندوق به ازای هر واحد سرمایه گذاری است. علت تفاوت این است که وجه نقد حاصل از فرآیند صدور واحد سرمایه ­گذاری، باید توسط مدیر صندوق به خرید اوراق بهادار جدید احتصاص یابد که به طور طبیعی مستلزم پرداخت هزینه ­ای بابت خرید اوراق است.NAV  صدور و ابطال هرواحد صندوق، روز کاری بعد از طریق سایت اختصاصی صندوق اعلام می ­گردد.

روند دریافت گواهی ­های سرمایه­ گذاری صندوق­ ها به چه صورت می باشد؟

سرمایه ­گذاران برای دریافت گواهی ­های سرمایه­ گذاری خود با کارشناسان صندوق تماس گرفته و کارشناسان مربوطه گواهی را ارسال می­ کنند.

آیا واحدهای صندوق سرمایه­ گذاری معاف از مالیات هستند؟

بله، مطابق با ماده 143 قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی سود حاصل از سرمایه­ گذاری در واحدهای صندوق معاف از مالیات هستند.

برای ارتباط با همکاران واحد تأمین مالی داخلی شرکت با چه شماره و داخلی تماس گرفته شود؟

شماره 54906 داخلی 302

راه های تأمین مالی داخلی به چند دسته است؟

1- تأمین مالی مبتنی بر بدهی

 • صکوک (اوراق اجاره، مرابحه، استصناع، سلف، منفعت)
 • اوراق مشارکت
 • گواهی سپرده عام و خاص
 • تأمین مالی مشارکتی
 • صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک
 • صندوق زمین و ساختمان
 • سهام پروژه
 • مشارکت متری
 • مشارکت زمانی

2- تأمین مالی از طریق ابزارهای ترکیبی

 • تبدیل به اوراق بهادار کردن دارایی‌ها
 • اوراق بهادار قابل تبدیل یا تعویض به سهام

فعالیت آکادمی مالی امید در چه حیطه ای است؟

این تیم تخصصی در قالب شرکت تأمین سرمایۀ امید شکل گرفته است و لذا با تکیه بر دانش تئوری و عملی همکاران این مجموعه و همچنین با بهره‌گیری از اساتید مطرح علوم مالی در داخل کشور سعی در آموزش سواد مالی در چهارچوب اصول تئوریک و تجربی دارد. امید آن می‌رود این مجموعه بتواند در آینده‌ای نه چندان دور، مبادرت به برگزاری آموزش‌های مجازی‏ و ورکشاپ‌های آنلاین در حوزۀ علوم مالی بنماید

مراحل ثبت نام در آکادمی به چه صورت است؟

1- برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید و یا از گوشۀ سمت راست بالای وبسایت، گزینۀ ثبت نام را انتخاب کنید

2- در صفحۀ بازشده، موبایل، ایمیل، کدملی و رمز ورود خود را وارد نموده و بعد از اطمینان از تیک خورده بودن گزینۀ «من روبات نیستم» و «شرایط و قوانین را می‌پذیرم»، بر روی دکمۀ ثبت نام کلیک نمایید.

3- با مراجعه به ایمیل خود، با کلیک بر روی لینک ارسال شده، ایمیل کاربری خود را تأیید نمایید. توجه نمایید که ایمیل ممکن است به پوشۀ spam رفته باشد. در صورت مشکل در فعالسازی حساب کاربری، با تلفن پشتیبانی تماس بگیرید تا موضوع پیگیری و حل گردد.

4- بعد از تأیید ایمیل به حساب خود وارد شوید و اطلاعات پروفایل خود را کامل کنید. همچنین لازم است عکس پرسنلی مناسب را آپلود نمایید.

5- اکنون می‌توانید از طریق صفحه اصلی وبسایت در دوره‌هایی که در زمان‌های مختلف اعلام خواهد شد، ثبت نام و شرکت نمایید. همچنین از طریق کارتابل آزمون در پروفایل خود می‌توانید در آزمون‌های تعیین سطح سواد مالی که به صورت ماهانه برگزار می‌گردد، ثبت نام نمایید.

اهداف و چشم انداز آکادمی مالی امید چیست؟

آکادمی مالی امید در راستای مسئولیت‌پذیری اجتماعی شرکت تأمین سرمایۀ امید در نظر دارد تا با تکیه بر پتانسیل علمی و عملی نیروی کارآزموده به توسعۀ دانش مالی در سطح کشور بپردازد. در این راستا امید است بتوان از پتانسیل اساتید برجستۀ مالی در کشور بهره برد. بر همین اساس آکادمی مالی امید در صدد است تا در سال‌های آتی اهداف ذیل را محقق سازد:

 • پرورش نیروی متخصص در حوزۀ مالی و بازار سرمایه
 • کمک به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در حوزۀ علوم مالی جهت آماده‌سازی آنها برای ورود به بازار کار
 • تبدیل شدن به اولین و بزرگترین آکادمی مالی در سطح کشور
 • برگزاری دوره‌های آمادگی جهت آزمون‌های گواهینامه‌های حرفه‌ای بورس داخلی و بین‌المللی
 • برگزاری کارگاه‌های حضوری و آنلاین سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار
 • مشارکت با دانشگاه‌های کشور جهت همکاری در پرورش نیروی مالی زبده
 • ارتقای سطح کیفی گواهینامه‌های اعطایی به کاربران
 • ارائۀ مشاوره در زمینۀ مدیریت ریسک و سرمایه‌گذاری

راه های دسترسی به دیکشنری مالی امید چیست؟

برای استفاده از دیکشنری به وبسایت www.omidic.ir مراجعه فرمایید.

لازم به ذکر است این مجموعه در سه بستر وبسایت اینترنتی، اپلیکیشن اندروید و اپلیکیشن ios در دسترس علاقمندان قرار گرفته است.