در زمان رکود کدام بخش ها کمتر آسیب پذیر هستند؟

دسته بندی اخبار بورس

در شرایط یک رکود شدید، برخی از بخش ها ممکن است وضعیت بهتری نسبت به سایر بخش ها داشته باشند. آنها چندین ویژگی اساسی مشترک دارند، از جمله: چرخه استفاده پایین‌تر دارای نرخ‌های پائین‌تر نقد شوندگی بالا هزینه‌های کمتر با در نظر گرفتن این موضوع، نمودار فوق به بخش‌هایی می‌پردازد که در برابر ریسک رکود و افزایش هزینه‌ها مقاوم‌تر هستند.

کدام بخش ها در برابر ریسک رکود مقاوم تر هستند

ریسک رکود، بر اساس تقسیم بندی

از آنجایی که رشد آهسته تر و افزایش نرخ ها بر حاشیه سود شرکت ها و هزینه سرمایه فشار می آورد، در جدول زیر می بینیم که این امر در سال گذشته بر برخی از بخش ها بیش از سایر بخش ها تأثیر گذاشته است:

 

عنوان Margin (p.p. change)
خرده فروشی 0.3-
کاغذ 0.8-
تجهیزات خانگی 0.9-
کشاورزی 0.9-
فلزات 0.9-
خودرو سازی 1.1-
ماشین آلات و تجهیزات 1.1-
مواد شیمیایی 1.2-
داروسازی 1.8-
کامپیوتر و مخابرات 2.0-
ساخت و ساز 5.7-

به طور کلی، بخش خرده فروشی از ریسک رکود و افزایش سریع قیمت‌ها مصون شده است. در سال 2023، هزینه‌های مصرف‌کننده و بازار کار قوی باعث تقویت خرده‌فروشی شده است.

بخش‌هایی از جمله مواد شیمیایی و دارویی به طور سنتی در برابر تلاطم بازار مقاوم تر بوده‌اند، اما اخیراً موقعیت  خوبی نسبت به سایر بخش‌ها نداشته اند.

بخش هایی از جمله ساخت و ساز، فلزات و خودرو اغلب به قیمتها حساس هستند و هزینه‌های سرمایه‌ای بالایی دارند. با این حال، آنچه در سال گذشته دیده‌ایم این است که بسیاری از این بخش‌ها علیرغم سخت‌تر شدن شرایط اعتباری که در جدول بالا مشاهده می‌شود، به خوبی توانسته‌اند فشار حاشیه را تحمل کنند.

حاشیه‌های شرکتی

یکی از ویژگی‌های بارز محیط فعلی بازار این است که حاشیه سود شرکت ها به بالاترین حد تاریخی نزدیک شده است.

حاشیه سود شرکت به سطح نزدیک به رکورد رسید

همانطور که نمودار بالا نشان می دهد، حاشیه سود پس از مالیات برای شرکت های غیرمالی در سال 2022 بیش از 14 درصد بود که بالاترین میزان پس از جنگ جهانی دوم است. در واقع این روند طی دو دهه گذشته رو به افزایش بوده است.

شرکت ها از قدرت بازار خود برای افزایش قیمت ها استفاده کرده اند. در نتیجه، حتی با وجود کاهش حجم فروش، این فشار تاثیری ندارد.

به طور کلی، می‌توانیم ببینیم که حاشیه سود شرکت‌ها بالاتر از سطوح قبل از همه‌گیری است. بخش هایی که بر روی کالاهای ضروری برای مصرف کننده متمرکز شده بودند، توانستند با خرید مارک ها و محصولات آشنا، قیمت ها را افزایش دهند.

شوک های تقاضا که ناشی از اختلالات زنجیره تامین بود، باعث افزایش حاشیه سود گردید. برای مثال، بخش خودرو شاهد بود که شرکت‌ها بدون ترس از کاهش سهم بازار، قیمت‌ها را افزایش دادند. همه این عوامل احتمالاً راهی برای کمک به کاهش ریسک رکود در آینده ایجاد کرده اند.

معیارهای شرکتی در سال 2023 چگونه به نظر می رسند؟

در سه ماهه اول سال 2023، درآمد S&P 500 تقریباً 4 درصد کاهش یافت. این دومین بار بود که برای سه ماهه متوالی این شاخص دچار کاهش درآمد شده بود ولی با وجود کاهش در برخی مقاطع و رشد آهسته، S&P 500 تقریباً 15 درصد از پایین ترین سطح مشاهده شده در اکتبر افزایش داشته است.

برای بخش‌های بهداشت و درمان و خدمات آب و برق، اکثریت قریب به اتفاق شرکت‌های موجود در این شاخص از تخمین‌های درآمدی در سال 2023 پیشی گرفته‌اند.

 

عنوان درصد شرکت‌هایی با درآمد بالاتر از تخمین‌ها (سه ماهه اول 2023)
بهداشت و درمان 90%
آب و برق 88%
مصرف کنندگان 81%
مشاورین املاک 81%
فناوری اطلاعات 78%
صنایع 78%
لوازم مصرفی 74%
انرژِی 70%
مالی 65%
خدمات ارتباطی 58%
مواد 31%

بخش‌های چرخه‌ای مانند مالی و صنعتی به نسبت سایر بخش‌ها، عملکرد پایین‌تری داشتند که امروز می‌توانیم با آشفتگی در سیستم بانکی شاهد این موضوع باشیم، زیرا سهام بانک‌ها همچنان نسبت به افزایش نرخ بهره حساس هستند.

بخش‌های دفاعی مانند بهداشت و درمان، کالاهای اساسی و آب و برق می‌توانند کمتر در برابر خطر رکود آسیب‌پذیر باشند. همبستگی کمتر با چرخه های اقتصادی، حساسیت کمتر به نرخ، نقد شوندگی بالاتر و مخارج سرمایه کمتر، همه عوامل کلیدی هستند که از انعطاف پذیری آنها حمایت می کنند.

 

منبع

https://advisor.visualcapitalist.com/recession-risk-sectors-least-vulnerable

 

نظرات کاربران