عوامل بیماری‌زای بورس چیست؟

دسته بندی اخبار بورس

معاون سرمایه‌گذاری تامین سرمایه امید عوامل تاثیرگذار و مهم بر بازار سرمایه را تشریح کرد.

علی پازکی در رابطه با عوامل تاثیرگذار بر ریزش بورس گفت: یکی از عوامل اصلی ریزش بازار سرمایه نرخ بازده بدون ریسک به معنای سود سپرده‌های بانکی با میانگین نرخ تقریبی٣٠ درصدی است. از طرفی نرخ بازده اخزا حدود ٣۴ یا ٣۵ درصد معامله می‌شود که بر ریزش های بازار موثر است.
وی افزود:‌ از عوامل موثر دیگر نرخ اوراق مرابحه اسلامی (اراد) و افزایش آن است که در ماه‌های گذشته از جانب وزارت اقتصاد، ٢٩ درصد افزایش داشت. جمع نرخ بازده بدون ریسک با صرف ریسک، نرخ بازده مورد انتظار برای سرمایه گذاران است و اگر بخواهیم نرخ بازده بدون ریسک را ٣۴ درصد با صرف ریسک ١٢ درصدی در نظر بگیریم عدد نرخ بازده مورد انتظار به عدد ۵٠ درصد خواهد رسید.
معاون سرمایه‌گذاری تامین سرمایه امید به تاثیر انتخابات بر بازار سرمایه اشاره کرد و ادامه داد: اگر قصد نامزدهای ریاست جمهوری ایجاد رونق و خروج از رکود باشد باید سیاست‌های آنها در قالب رشد تولید قرار گیرد که این امر غیر ممکن است، مگر اینکه نرخ بازده بدون ریسک را تعدیل کنند که یکی از اصلی‌ترین عوامل تاثیر‌گذار بر آینده بازار، تولید و اقتصاد نرخ بازده بدون ریسک از جانب بانک ها، وزارت اقتصاد و اخزایی است که پیمانکاران معامله می‌کنند.
وی تاکید کرد: از عوامل متاثر دیگر قیمت‌های جهانی کامودیتی و قیمت مس، روی و نفت که صنایع کشور وابسته به آن هستند، به شمار می رود. ثبات قیمت‌های جهانی می‌تواند محرکی برای بازار سرمایه باشد و افزایش آن نیز عاملی مثبت برای شرکت‌های کامودیتی محور خواهد بود.
پازکی خاطرنشان کرد: موضوع بعدی قوانین و مقرراتی است که از جانب بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، وزارت صنعت، معدن و تجارت و مجلس شورای اسلامی وضع می‌شود و می‌تواند بر بازار تاثیر‌گذار باشد، مانند اصلاح نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و نرخ پالایشگاهی‌ها و مهم تر از آن مصوبات و تصمیماتی مانند مالیات بر عایدی سرمایه و صندوق‌های سرمایه‌گذاری که این موضوع باعث می‌شود فضای ریسک تصمیم‌گیری و سیستماتیک بازار افزایش پیدا کند. سرمایه‌گذارانی که قصد دارند با قیمت‌های ارزنده سرمایه‌گذاری کنند بدون شک به این ریسک‌ها توجه و سعی خواهند کرد در شرایط با ثبات اقدام به سرمایه‌گذاری کنند.
وی در رابطه با سیاست‌های احتمالی دولت جدید گفت: باید دید سیاست اقتصادی دولت جدید چیست و چه برنامه هایی برای رونق تولید دارد؛ اینکه دولت چهاردهم بخواهد فاصله بین نرخ ارز در بازار آزاد و سامانه نیما را به چه اندازه‌ای کنترل کند و چه برنامه‌ای دارد، می‌تواند بر فضای کلی بازار سرمایه موثر باشد.

معاون سرمایه‌گذاری تامین سرمایه امید اضافه کرد: بحث ورود نقدینگی و آمار حجم معاملات در بازار به شدت کاهشی بوده است و اگر حجم معاملات مقداری افزایش پیدا کند می‌تواند فضای امیدوارکننده‌ای را برای بازار سرمایه فراهم کند.
پازکی به محدودیت دامنه نوسان و تاثیر آن اشاره کرد و افزود: از عوامل دیگر تاثیرگذار بر بازار سرمایه، قوانین وضع شده از سوی سازمان بورس در خصوص محدود کردن دامنه نوسان است که بدون شک به علت شرایط خاص موجود در کشور بود و اگر این فضا به روال عادی بازگردد به طور یقین عرضه و تقاضا نشان دهنده قیمت نمادها در بازار سرمایه خواهد بود و این موضوع می‌تواند به فضای کلی بازار سرمایه کمک کند.
معاون سرمایه گذاری تامین سرمایه امید به شرایط خودروسازان اشاره کرد و گفت:‌ برنامه ای برای خروج خودروسازان از بازار اصلی پایه وجود دارد و باید منتظر ماند و دید با تجدید ارزیابی آنها موافقت صورت می‌گیرد یا خیر. اگر این موضوع انجام شود می‌تواند فضای سهم‌های خودرو را نیز تحت تأثیر قرار دهد.
وی افزود: به صورت کلی بازار سرمایه برای افزایش سرمایه گذاری ها نیازمند بازگشت اعتماد است. بی اعتمادی‌ها متشکل از قوانین و مقرراتی است که توسط سیاست‌گذاران اتخاذ می‌شود. همچنین اخبار مبنی بر مالیات صندوق‌های سرمایه‌گذاری نوعی ریسک برای سرمایه گذاری محسوب می‌شود که سبب می‌شود اعتماد از بازار سرمایه کاهش پیدا کند. گفتنی است که سرمایه گذاران تمایل دارند در فضایی مطمئن و به دور از ریسک‌های خاص سرمایه‌گذاری کنند.
معاون سرمایه گذاری تامین سرمایه امید اظهارداشت: باید منتظر ماند در دولت جدید نرخ بدون ریسک توسط بانک مرکزی چگونه اعمال خواهد شد. در هفته‌های گذشته مشاهده کردیم که نرخ اخزا کاهشی بود و اگر فضایی شکل گیرد تا نرخ بازده بدون ریسک بتواند ثبات را حفظ و به سمت کاهش پیش رود باعث خواهدشد انتظارات برای آن روند کاهشی به خود گیرد./صدای بورس

نظرات کاربران