بزرگترین ذخایر طلای جهان

دسته بندی اخبار بورس

طلا یک ذخیره با ارزش پایدار و قابل اعتماد است که به عنوان محافظ برای ارزش دارایی در طول بحران‌های اقتصادی عمل می‌کند. در سال 2023، در بحبوحه عدم اطمینان در مورد نرخ بهره ایالات متحده و ادامه خطرات ژئوپلیتیکی، این فلز با ثبت رکورد جدیدی در دسامبر اهمیت خود را نشان داد. این پوستر 11 کشور برتر از نظر ذخایر طلا تا سپتامبر 2023 را بر اساس داده های بانک های مرکزی، بانک فدرال رزرو سنت لوئیس، صندوق بین المللی پول، بانک جهانی و شورای جهانی طلا نشان می دهد.

بزرگترین ذخایر طلای جهان

تقاضای طلای بانک مرکزی

بیشتر طلای جهان در مکان‌های مختلفی از جمله انبارهای بانک مرکزی، سپرده‌گذاری‌های خصوصی و دارایی‌های جواهرات ذخیره می‌شود.

کشورها به دلایل مختلف ذخایر طلا را حفظ می کنند.

اولاً، طلا به عنوان یک ذخیره ارزش پایدار و قابل اعتماد عمل می کند و اعتماد به ثبات اقتصادی یک کشور را افزایش می دهد، به ویژه در زمان عدم اطمینان مالی.

از طرف دیگر، برخی کشورها هنوز ذخایر طلا را برای حفظ ثبات ارز ضروری می‌دانند.

علاوه بر این، ملموس بودن طلا، کشورها را قادر می‌سازد تا پرتفوی داراییهای اصلی خود را متنوع کنند. در حال حاضر تقریباً یک پنجم کل طلای استخراج شده توسط بانک های مرکزی نگهداری می شود.

ایالات متحده بزرگترین ذخایر طلای جهان را با 8133 تن ذخیره شده در 12 بانک فدرال رزرو در سراسر کشور دارد.

 

Tonnes of Gold Country
8,133t  USA
3,353t  Germany
2,452t  Italy
2,437t  France
2,333t  Russia
2,192t  China
1,040t Switzerland
847t Japan
801t India
612t Netherlands
479t Turkey

روسیه و چین – مسلماً رقبای اصلی ژئوپلیتیکی ایالات متحده – بزرگترین خریداران طلا در دو دهه گذشته بوده‌اند. بانک خلق چین با خرید 225 تن طلا، بزرگترین خریدار طلا در سال گذشته بود و هفت کشور برتر از نظر ذخایر طلا نیز در میان 10 اقتصاد بزرگ قرار دارند.

نظرات کاربران