نقش پر رنگ بازار سرمایه در تامین مالی شرکت‌ها و رشد تولید

دسته بندی اخبار بورس

دکتر محسن موسوی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت تامین سرمایه امید در مصاحبه با پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) مطرح کرد.

نقش پر رنگ بازار سرمایه در تامین مالی شرکت‌ها و رشد تولید

نقش پررنگ بازار سرمایه در تامین مالی شرکت‌ها و رشد تولید

دکتر محسن موسوی، مدیر عامل و عضو هیئت مدیره شرکت تامین سرمایه امید در مصاحبه با پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) مطرح کرد: مهمترین کارکرد بازار سرمایه، جلب مشارکت مردمی برای تجهیز منابع مالی پروژه‌ها یا مشارکت در سهامداری شرکت‌ها است. بورس بازاری است که دادوستد اوراق بهادار اعم از سهام، اوراق بدهی و … در آن انجام می‌شود. معامله‌گران بازار سرمایه از طریق تجمیع پول‌های خرد در پروژه‌های بزرگ و سرمایه‌بر با سهامداری خود یا خرید اوراق بدهی سرمایه‌گذاری می‌کنند.

وی افزود: مهمترین کارکرد بازار سرمایه ایجاد مشارکت مردمی برای تسریع تجهیز منابع مالی برای احداث پروژه‌ها یا مشارکت در سهامداری شرکت‌ها است.

موسوی بیان کرد: در سال‌های اخیر نقش پررنگ بازار سرمایه در تامین مالی شرکت‌ها و رشد تولید نمایان بوده است. بنابراین نقش اثرگذار بازار سهام در رشد تولید در سال‌های اخیر و آتی کاملاً قابل توصیف و مشهود است.

وی در ادامه گفت: توجه کم مسئولان اقتصادی کشور به بازار سرمایه و گاهاً اعمال محدودیت‌های مضاعف توسط وزارتخانه‌ها برای سقف سودآوری شرکت‌ها از طریق افزایش نرخ خوراک و گاز، بهره مالکانه و به طور کلی افزایش بهای تمام شده محصولات موجب جا ماندن بازار سرمایه در زمینه سودآوری نسبی شده است.

افزایش سودآوری صنایع با کاهش دخالت‌های دستوری

موسوی در رابطه با اثر کاهشی تصمیمات خلق‌الساعه بر بازار سرمایه، به سنا گفت: ارتباط مؤثر در قانونگذاری که در سال‌های اخیر بسیار کمرنگ و بی‌اثر بوده است، تغییر ارکان بازار سرمایه در جهت افزایش و اثرگذاری در وضع قوانین و جلوگیری از دخالت‌های منفی و قوانین کاهنده سود شرکت‌ها، نقش بازار سرمایه در رشد تولید را بیش از پیش خواهد کرد.

مدیر عامل تامین سرمایه امید بیان کرد: مسئولان با کمک بازار سرمایه می‌توانند سرمایه‌های خرد مردم را جذب و آن‌ها را به سمت تولید و تجهیز کارخانجات و توسعه فعالیت شرکت‌ها هدایت کنند.

نظرات کاربران