وابستگی آمریکا به واردات مواد معدنی کلیدی

دسته بندی اخبار

ایالات متحده به شدت به واردات مواد معدنی غیرسوختی وابسته است که باعث آسیب‌پذیری‌های بالقوه در زنجیره تامین این کشور می‌شود. به طور خاص، ایالات متحده 100٪ متکی به واردات حداقل 12 ماده معدنی کلیدی است که توسط دولت حیاتی تلقی می‌شود و چین منبع اصلی واردات بسیاری از این مواد معدنی حیاتی است.

وابستگی آمریکا به واردات مواد معدنی حیاتی

این پوستر از داده‌های سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده (USGS) نشان دهنده وابستگی وارداتی آمریکا به 30 ماده معدنی مختلف غیرسوختی و کشورهایی که ایالات متحده در درجه اول هر ماده معدنی را از آن وارد می‌کند، می‌باشد

 

وابستگی آمریکا به واردات مواد معدنی حیاتی

 

وابستگی واردات ایالات متحده به مواد معدنی

در حالی که فرآوری مقدار قابل توجهی از مواد معدنی در داخل ایالات متحده انجام می شود، در سال 2022 همچنان نیمی از مصرف 51 ماده معدنی غیر سوختی این کشور از طریق واردات تامین می گردید. سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده آمریکا میزان نیاز به واردات را با در نظر گرفتن میزان مصرف محاسبه می‌کند و نشان می‌دهد که باید چقدر از تقاضای ایالات متحده برای هر ماده معدنی از این طریق تامین شود.

ایالات متحده بیش از 95٪ متکی به واردات 13 ماده معدنی مختلف هست که چین منبع اصلی واردات بیش از نیمی از این مواد است.

Mineral Net Import Reliance as Percentage of Consumption Primary Import Source (2018-2021)
Arsenic 100%  China
Fluorspar 100%  Mexico
Gallium 100%  China
Graphite (natural) 100%  China
Indium 100%  Republic of Korea
Manganese 100%  Gabon
Niobium 100%  Brazil
Scandium 100%  Europe
Tantalum 100%  China
Yttrium 100%  China
Bismuth 96%  China
Rare Earths (compounds and metals) 95%  China
Titanium (metal) 95%  Japan
Antimony 83%  China
Chromium 83%  South Africa
Tin 77%  Peru
Cobalt 76%  Norway
Zinc 76%  Canada
Aluminum (bauxite) 75%  Jamaica
Barite 75%  China
Tellerium 75%  Canada
Platinum 66%  South Africa
Nickel 56%  Canada
Vanadium 54%  Canada
Germanium 50%  China
Magnesium 50%  Israel
Tungsten 50%  China
Zirconium 50%  South Africa
Palladium 26%  Russia
Lithium 25%  Argentina

 

این مواد شامل خاک‌های کمیاب (گروهی متشکل از 17 فلز سنگین تقریبا غیرقابل تشخیص با خواص مشابه) است که در فناوری، آهن‌رباهای پرقدرت، الکترونیک و صنعت ضروری هستند، همراه با گرافیت طبیعی که در باتری‌های لیتیوم یونی یافت می شود.

در مجموع 50 ماده معدنی در فهرست مواد معدنی مهم دولت ایالات متحده است که ایالات متحده بیش از 50٪ به واردات 43 مورد از این مواد معدنی وابسته است.

برخی دیگر از مواد معدنی موجود در فهرست رسمی که ایالات متحده 100 درصد به واردات آنها وابسته است عبارتند از: آرسنیک، فلورسپار، ایندیم، منگنز، نیوبیوم و تانتالیم که در موارد مختلفی مانند تولید آلیاژها و نیمه هادی‌ها استفاده می شود.

 

محدودیت‌های گالیوم و ژرمانیوم چین

وابستگی آمریکا به واردات مواد معدنی مختلف منجر به چالش جدیدی شده است که ناشی از محدودیت‌های صادراتی اعلام‌شده چین در مورد گالیم و ژرمانیوم است که از اول اوت 2023 اجرایی شد. ایالات متحده 100٪ به واردات گالیوم و 50٪ به واردات ژرمانیوم وابسته است.

این محدودیت ها به عنوان تلافی تحریم‌های ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه چین تلقی می شود که صادرات تراشه ها و تجهیزات ساخت تراشه را محدود کرده است.

هم گالیم و هم ژرمانیوم در تولید ترانزیستورها، نیمه هادی ها، پنل ها، سلول های خورشیدی، چراغ های LED و سیستم های فیبر نوری استفاده می شوند، که این محدودیت های صادراتی مانعی برای زنجیره تامین حیاتی ایالات متحده از فناوری های مختلف است.

این محدودیت‌ها اتحادیه اروپا را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد که 71 درصد گالیوم و 45 درصد ژرمانیوم خود را از چین وارد می‌کند.

این یک یادآور واضح دیگر به جهان، در خصوص تسلط چین در تولید و فرآوری بسیاری از مواد معدنی کلیدی است.

اعلام این محدودیت‌ها، تنها اهمیت کاهش وابستگی به واردات و تنوع بخشیدن به زنجیره تامین مواد معدنی و فناوری‌های کلیدی را برای ایالات متحده و دیگر کشورها برجسته کرده است.

 

منبع

https://www.visualcapitalist.com/charted-americas-import-reliance-of-key-minerals

 

نظرات کاربران