2023 سال بد کامودیتی‌ها به جز طلا و نقره بود

دسته بندی اخبار بورس

در سال 2023 شاخص کالاهای بلومبرگ نزدیک به 10 درصد سقوط کرد و همه شاخص‌ها از نفت و گاز گرفته تا فلزات اساسی و غلات کاهش یافته است. معاملات آتی گاز طبیعی در سال گذشته 43 درصد سقوط کرده و به 2.53 دلار در هر MMBtu رسیده است که تا حد زیادی به علت پیشی گرفتن عرضه از تقاضا است. البته این بین طلا و نقره عملکرد بهتری داشتند به صورتی که طلای نقطه ای 13.6 درصد و نقره 1.4 درصد افزایش داشت.

2023 سال بد کامودیتی‌ها به جز طلا و نقره بود

کامودیتی‌ها:

با ورود به سال 2023 برخی از تحلیل‌گران برجسته وال استریت معتقد بودند که نرخ‌های بهره بالاتر و رکود اقتصادی احتمالی، بازارهای سهام را مختل کرده و زیان سال 2022 را تشدید می‌کند. با این حال، تعدادی از تحلیلگران مخالف، با اشاره به اینکه بدبینی بیش از حد است و انعطاف‌پذیری اقتصاد آمریکا بازارها را سرپا نگه می‌دارد، مخالفت می‌کردند.

بر خلاف نظر تحلیل‌گرانی مانند مایک ویلسون از مورگان استنلی و مارکو کولانوویچ از JPMorgan Chase & Co، بازارهای سهام ایالات متحده یکی از پربارترین دوره‌ها را در دهه‌های اخیر تجربه کرده‌اند.

همه شاخص‌های اصلی بازار سهام پس از لذت بردن از رالی‌های بزرگ، در بالاترین سطح تاریخ یا نزدیک به آن قرار دارند. شاخص کل بازار، S&P 500، در سال گذشته 25.5 درصد بازدهی داشته است یعنی یک بازگشت خیره کننده پس از سقوط 4 در سال گذشته و بیش از دو برابر میانگین رشد سالانه حدود 10 درصدی بازار از سال 2000.

ولی 2023 در مورد بازارهای کالایی به این صورت نبود. شاخص کالاهای بلومبرگ (BCOM)، معیاری محبوب که با 23 قرارداد مبادله شده در مبادلات کالاهای فیزیکی و بیش از 100 میلیارد دلار دارایی پیگیری می شود، تقریباً 10 درصد سقوط کرده است و همه چیز از نفت و گاز گرفته تا فلزات اساسی و غلات کاهش یافته است.

کالاهای انرژی

کالاهای انرژی در سراسر جهان ضررهای عمیقی را ثبت کردند و قراردادهای آتی نفت خام WTI و برنت تنها قراردادهای انرژی بودند که پس از کاهش -9.0 درصد و -5.9 درصد، ضرر تک رقمی داشتند. بنزین، نفت گرمایش، اتانول، اسپرد پالایشگاهی و زغال سنگ روتردام همگی به دلیل تقاضای ضعیف زیان دو رقمی را ثبت کردند.

در همین حال، قیمت‌های آتی گاز طبیعی در سال گذشته 43 درصد سقوط کرده و به 2.53 دلار در هر مگابایت تن رسیده است که تا حد زیادی به لطف عرضه پیشی گرفته از تقاضا است.

فلزات گرانبها

فلزات گرانبها در سال جاری عملکرد نسبتاً خوبی داشته اند و با این حال که فدرال رزرو تا ماه می 2023 نرخ های بهره را افزایش داده است، یک پیشرفت نسبتاً خوبی داشتند. طلای نقطه ای 13.6 درصد و نقره 1.4 درصد افزایش یافته است، افزایش قیمت طلا با کاهش شدید نرخ‌های بهره همزمان شد.

گفته می‌شود، فلزات گروه پلاتین (PGM) چندان خوش شانس نبوده‌اند، به طوری که پلاتین نزدیک به 7 درصد کاهش یافته و به 998.70 دلار در هر اونس رسیده است و پالادیوم پس از سقوط نزدیک به 36 درصد به 11160.50 دلار در هر اونس رسید و سرنوشت بدی را تجربه کرده اند.

فلزات پایه

معاملات آتی سه ماهه COMEX مس، LME مس و قلع همگی در سال جاری افزایش اندکی داشته اند. با این حال، قیمت سایر فلزات اساسی کلیدی از جمله آلومینیوم، نیکل، روی و سرب همگی کاهش یافته است.

قیمت کربنات لیتیوم پس از رسیدن به بالاترین رقم تاریخی نزدیک به 600000 یوان (84015 دلار) در هر تن در نوامبر 2022، عمدتاً به دلیل مازاد عرضه جهانی به 97500 یوان (13650 دلار) در هر تن سقوط کرد. سقوط قیمت لیتیوم آنقدر تکان دهنده بود که یک تحلیلگر وال استریت پیش بینی کرده است که بازارها ممکن است در جهت مخالف حرکت کنند و در اوایل سال 2025 کمبود لیتیوم را به همراه داشته باشند.

همین امر در مورد یکی دیگر از فلزات حیاتی باتری، نیکل، صدق می‌کند که قیمت‌های آن به علت پیشی‌گرفتن عرضه از تقاضا، تقریباً به نصف کاهش یافته است. گروه مطالعات بین المللی نیکل (INSG) گزارش داد که بازار نیکل با مازاد عرضه و تقاضای 239000 تنی مواجه است که بزرگترین مازاد حداقل در یک دهه اخیر است. این بسیار بالاتر از آخرین پیش‌بینی این گروه است مبنی بر اینکه مازاد تولید در سال جاری به 171000 تن برسد.

غلات و کالاهای نرم

بازارهای غلات وضعیت بهتری نداشته اند، به طوری که معاملات آتی جو دوسر تنها قرارداد غلاتی است که پس از ثبت افزایش 1.2 درصدی، کار خود را سبز به پایان رساند. دانه های سویا و محصولات مرتبط با آن و گندم کاهش دو رقمی داشته اند و ذرت پس از سقوط تقریبا 30 درصدی در سال تا به امروز بیشترین کاهش را داشته است.

این عقب نشینی گسترده پس از افزایش قیمت غلات در سال 2022 و پس از حمله روسیه به اوکراین صورت گرفت. آب و هوای مطلوب علیرغم فسخ قرارداد غلات دریای سیاه منجر به عرضه جهانی فراوان شده است.

برچسب ها :

نظرات کاربران