20 اشتباه رایج در سرمایه گذاری

دسته بندی اخبار

هیچ کس از جمله بهترین سرمایه گذاران جهان از اشتباه مصون نیست. اشتباهات سرمایه‌گذاری می‌تواند درس‌های ارزشمندی را در طول زمان ارائه دهد و فرصتی را برای سرمایه‌گذاران فراهم کند تا بینش‌هایی در مورد سرمایه‌گذاری به دست آورند و سبدهای انعطاف‌پذیرتری بسازند. به گفته موسسه CFA، این گرافیک 20 اشتباه اصلی را نشان می دهد که باید مراقب آنها باشید.

اشتباهات رایج سرمایه گذاری

20 اشتباه سرمایه گذاری که باید از آنها اجتناب کرد

از تصمیم‌های احساسی در سرمایه‌گذاری گرفته تا پرداخت بیش از حد کارمزد، در اینجا برخی از اشتباهات سرمایه‌گذاران اشاره می‌گردد:

1- توقع بیش از حد(طمع)

داشتن انتظار بازده معقول به سرمایه گذاران کمک می کند تا دیدگاه بلندمدت خود را بدون واکنش احساسی حفظ کنند.

2- سرمایه گذاری بدون هدف بلند مدت

اغلب سرمایه گذاران به جای اهداف سرمایه‌گذاری بلندمدت، به صورت هیجانی سرمایه گذاری می کنند.

3- عدم تنوع در سبد سرمایه گذاری

تنوع بخشیدن به سبد سرمایه گذاری از تاثیر شدید وقایع بر روی ارزش پرتفوی شما جلوگیری می کند.

4- تمرکز کوتاه مدت

تمرکز در کوتاه مدت آسان است، اما این می‌تواند سرمایه گذاران را وادار کند که استراتژی اصلی خود را به صورت مداوم تغییر دهد و در اتخاذ تصمیم درست دقتی نداشته باشند.

5- خرید بالا و فروش پایین

رفتار سرمایه گذار در طول نوسانات بازار اغلب مانع عملکرد صحیح می شود.

6- معامله بیش از حد

فعال ترین معامله گران به طور متوسط ​​سالانه در 6.5٪ مواقع عملکرد ضعیفی در بازار سهام ایالات متحده داشتند.

 7- پرداخت بیش از حد کارمزد

کارمزدها می توانند به طور معنی داری بر عملکرد کلی سرمایه گذاری شما تأثیر بگذارند، به خصوص در بلندمدت.

8- تمرکز بیش از حد روی مالیات

در حالی که عدم پرداخت مالیات می تواند بازده را افزایش دهد، تصمیم گیری صرفاً بر اساس پیامدهای مالیاتی آن ممکن است همیشه صحیح نباشد.

9- عدم بررسی منظم سرمایه گذاری ها

سبد خود را به صورت سه ماهه یا سالیانه و در بازه زمانی مشخص بررسی کنید تا مطمئن شوید که در مسیر خود قرار دارید یا اینکه پورتفوی شما نیاز به تعادل مجدد دارد.

10- ریسک اشتباه

ریسک بیش از حد می تواند شما را از منطقه امن خود خارج کند، اما ریسک بسیار کم ممکن است منجر به بازده کمتری شود که شما به اهداف مالی مورد نظر خود نمی‌رسد.

11- عدم اطلاع از نتیجه عملکرد خود

اغلب، سرمایه گذاران عملاً نتیجه عملکرد سرمایه گذاری خود را نمی‌دانند. بازده خود را بررسی کنید تا متوجه شوید که آیا اهداف سرمایه گذاری خود را با توجه به کارمزدها و تورم برآورده می‌کنید یا خیر.

12- واکنش به اخبار

اخبار منفی در کوتاه مدت می تواند باعث ترس شود، اما به یاد داشته باشید که روی بلندمدت تمرکز کنید.

13- فراموش کردن تورم

از نظر تاریخی، تورم سالانه به طور متوسط ​​4 درصد بوده است.

ارزش 100 دلار با تورم سالانه 4 درصد

بعد از 1 سال: 96 دلار

بعد از 20 سال: 44 دلار

14- زمان بندی عملکرد در بازار

زمان بندی نحوه عملکرد بازار بسیار سخت است. برخی مواقع ماندن در بازار می تواند بازدهی بسیار بالاتری را به نسبت  تلاش برای زمان بندی ایجاد کند.

15- عدم دقت کافی در انتخاب مشاور

اعتبار مشاور خود را از طریق سایت هایی که سابقه استخدام و شکایات آنها را نشان می دهد بررسی کنید.

16- کار با مشاور اشتباه

وقت گذاشتن برای یافتن مشاور مناسب ارزشش را دارد. مشاور خود را به دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید که با اهداف شما همسو هستند.

17- سرمایه گذاری با احساسات

اگرچه ممکن است چالش برانگیز باشد، به یاد داشته باشید که در طول نوسانات بازار منطقی بمانید.

18- تعقیب بازده

سرمایه گذاری های پربازده اغلب دارای بالاترین ریسک هستند. قبل از سرمایه گذاری در این نوع دارایی ها، میزان ریسک پذیری خود را به دقت ارزیابی کنید.

19- توجه به زمان شروع

دو نفر را در نظر بگیرید که ماهیانه 200 دلار سرمایه گذاری می کنند با فرض نرخ بازده سالانه 7 درصد تا سن 65 سالگی. اگر یک نفر از 25 سالگی شروع کند، سبد نهایی آنها 520 هزار دلار خواهد بود، اما اگر دیگری از 35 سالگی شروع شود، مجموعاً حدود 245 هزار دلار خواهد بود.

20- عدم پیش بینی

در حالی که هیچ کس نمی تواند بازار را پیش بینی کند، سرمایه گذاران می توانند عوامل کوچکی را در طول زمان پیش بینی، که می تواند نتایج قدرتمندی داشته باشد.

به عنوان مثال، عدم تنوع مناسب سبد سرمایه گذاری می تواند شما را در معرض خطر بیشتری قرار دهد. نگه داشتن یک موقعیت متمرکز می تواند به شدت بر ارزش پورتفوی شما در زمان نوسان قیمت ها تأثیر بگذارد.

در واقع، مطالعات نشان می‌دهد که تعداد درست در سبد سرمایه‌گذاری بزرگ، نگهداری 15 سهام است. این امر برای گرفتن بالاترین بازده نسبت به ریسک، کمک می‌کند. وقتی نوبت به یک سبد سهام با سرمایه کم رسید، تعداد سهام برای کاهش ریسک به 26 می‌رسد

شایان ذکر است که یک اندازه برای همه مناسب نیست، و جستجوی مشاوره مالی می تواند به شما کمک کند تا تعادل مناسب را بر اساس اهداف مالی خود پیدا کنید.

یکی دیگر از اشتباهات رایج جابجایی بیش از حد است. از آنجایی که هر معامله باعث افزایش میزان کارمزدها می‌شود، این می تواند بر عملکرد کلی سبد شما تأثیر بگذارد. یک مطالعه جداگانه نشان داد که فعال ترین معامله گران بدترین بازده را داشتند و به طور متوسط ​​سالانه 6.5٪ عملکرد ضعیفی در بازار سهام ایالات متحده داشتند.

در نهایت، مهم است که با توجه به کارمزدها و تورم، سرمایه گذاری های خود را به طور منظم نظارت کنید. این به شما کمک می کند که آیا سرمایه‌گذاری‌هایتان در مسیر درستی قرار دارند، یا اینکه باید بر اساس شرایط شخصی تغییر کرده یا عوامل دیگر آن را تنظیم کنید.

پیش بینی مسائل

برای جلوگیری از این اشتباهات، سرمایه گذاران می توانند به خاطر داشته باشند که منطقی بمانند و روی اهداف بلندمدت خود تمرکز کنند. ایجاد یک پورتفوی ثابت اغلب شامل ارزیابی عوامل زیر است:

  • اهداف مالی
  • درآمد فعلی
  • عادات خرج کردن
  • محیط بازار
  • بازده مورد انتظار

با در نظر گرفتن این عوامل، سرمایه گذاران می توانند از تمرکز بر نوسانات کوتاه مدت بازار اجتناب کنند و برخی اتفاقات را پیش بینی کنند. سرمایه گذاری های کوچک در درازمدت می تواند اثرات قدرتمندی داشته باشد

 

منبع

https://advisor.visualcapitalist.com/20-most-common-investment-mistakes

نظرات کاربران