بازار سرمایه به کجا می رود؟

دسته بندی اخبار بورس

عبداله دریابر معاون خدمات مالی شرکت تأمین سرمایه امید در گفتگو با هفته نامه بورس:

به منظور بررسی عوامل تاثیرگذار بر رونق بازار سرمایه در ماههای آتی باید توجه داشت که در اسفندماه با کاهش رفتارهای هیجانی سرمایه گذاران، شاهد بهبود روند کلی بازار و معاملات بوده ایم که پیش بینی می شود این روند در روزهای معاملاتی آتی رخ بدهد. در حقیقت افت قیمتی شدید در سهام بنیادی موجب ارزشمندی آنها شده و قیمتها در محدوده جذابی برای خرید قرار گرفته اند. از این رو، خرید سهام با افق سرمایه گذاری میان مدت/ بلندمدت می تواند بازدهی مناسبی را برای سرمایه گذاران به همراه داشته باشد. البته افت اخیر قیمت ها تنها منحصر به سهام بنیادی نبوده و قیمت بسیاری از سهام بازار ارزنده هستند.

در این میان نقش نهاد ناظر بازار در رونق بازار سرمایه را نیز باید در نظر داشت. این نهاد تلاش

می کند تا با اخذ تصمیمات مناسب و به موقع در مقاطع زمانی مختلف و متناسب با مقتضیات بازار سرمایه موجبات نقدشوندگی بیشتر و رونق بازار سهام را فراهم آورد. در آخرین اقدام صورت گرفته، بر اساس مصوبه هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، صندو قهای سرمایه گذاری در سهام با درآمد ثابت، ملزم به سرمایه گذاری حداقل ۱۵ و حداکثر ۲۵ درصدی از ارزش کل دارایی های صندوق در سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام پذیرفته شده در بورس تهران یا بازار اول و دوم فرابورس ایران، گواهی سپرده کالایی پذیرفته شده در بورس و واحدهای سرمایه گذاری صندو قهای سرمایه گذاری شده اند. نرخ جهانی کامودیتی ها همواره یکی از تاثیرگذارترین عوامل بر بازار سرمایه بوده است. در هفته های اخیر شاهد رشد نرخهای کامودیتی های مهم و تاثیرگذار از جمله مس و نفت

بوده ایم. این رشد قیمت ها سودآوری شرکت های صادراتی و تاثیرپذیر از نرخ های جهانی را افزایش داده و می تواند محرک خوبی برای رونق بازار سرمایه باشد. با توجه به آغاز واکسیناسیون برای کنترل کرونا و افزایش سرعت آن، پیش بینی می شود تولید و تقاضا برای کامودیتی ها افزایش پیدا کرده و موجب رشد قیمت های جهانی شود که به نوبه خود تاثیر مثبتی بر بازار سرمایه خواهد داشت.

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر بازار سرمایه در ماههای آتی، انتخابات سال 1400 خواهد بود. با توجه به ورود سرمایه گذاران جدید به بازار سرمایه در سالهای 1398 و 1399 و نارضایتی موجود بابت افت اخیر بازار، می توان موضوع بورس را به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار و تاثیرپذیر بر انتخابات دانست و انتظار بر این است یکی از مطالبی که کاندیداهای انتخابات به آن بپردازند، مسئله بازار سرمایه بوده و با نزدیک شدن به زمان انتخابات شاهد تحرکاتی در بورس باشیم. علاوه بر این، با توجه به رکود در بازارهای موازی و تثبیت نسبی قیمت دلار پیش بینی می شود که دیگر شاهد افت سنگین شاخص و قیمت سهام نخواهیم بود. با توجه به پیش بینی رشد بازار سرمایه در ما ه های آتی، تمرکز سهامداران باید معطوف بر اصلاح پرتفوی و سهام ارزنده بازار با افق سرمایه گذاری میان مدت و بلندمدت باشد.

نظرات کاربران